Ballina / LAJMET / MEDIAT PËR NE / Kryetari i LSHB-së, Tahir Veliu vizitoi shkollën shqipe në Calgary, Kanada

Kryetari i LSHB-së, Tahir Veliu vizitoi shkollën shqipe në Calgary, Kanada

Gjatë qëndrimit në Calgary të Kanadas, kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu, ka vizituar shkollën shqipe, ku u takua me nxënës të kësaj shkolle, aktivistë të komunitetit dhe prindër. Kryetari Veliu u ka dhuruar të gjithë nxënësve flamuj kombëtar dhe librin “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”. Veliu, poashtu ka falenderuar drejtoreshën e shkollës, Ganimete Dehari për inkuadrimin e Platformës për Shqipëri të Bashkuar në procesin arsimor të kësaj shkolle. 

“Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar angazhohet për mbrojtjen e identitetit kombëtar të mërgatës shqiptare. LSHB angazhohet që ideja e shtetit kombëtar dhe vetëvendosjes të ngulitet në brezat e ardhshëm në mënyrë që të jetësohet synimi, vullneti dhe aspirata shekullore e shqiptarëve për Shqipëri të Bashkuar” theksoi Veliu.

Veliu ka përgëzuar prindërit dhe mësuesit, të cilët në mënyrë aktive janë angazhuar, që ta mbajnë gjallë identitetin kombëtar dhe shkollën shqipe. Veliu, poashtu ka vlerësuar lartë punën dhe kontributin e Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, të drejtuar nga kryetari Dorian Londo, në angazhimin e tij për të siguruar një objekt të përhershme për shkollën shqipe.

Gjatë qëndrimit në Calgary, Veliu dje ka marrë pjesë në themelimin e Degës së Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar për Alberta. 

About Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Check Also

Kastriot Berishaj reagon ndaj kërcënimeve të presidentit grek ndaj Shqipërisë

Pas Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias këtë radhë është Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, i …

Për anëtarësim në Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar vizitoni faqen zyrtare të LSHB-së; Formularin për Anëtarësim www.levizjalshb.com/anetaresohu Ndërsa, për kontakt direkt në Republikën e Shqipërisë ‭+355 67 647 0409‬ (Viber & Whatsapp) Kurse, numri kontaktues për Republikën e Kosovës vetëm për thirrje direkte është ‭+38345925245‬