Ballina / LAJMET / MEDIAT PËR NE / Veliu: Greqia të reflektoj pozitivisht, përndryshe do të përfundoj si Jugosllavia e Millosheviqit – Shqipëria e Bashkuar.AL

Veliu: Greqia të reflektoj pozitivisht, përndryshe do të përfundoj si Jugosllavia e Millosheviqit – Shqipëria e Bashkuar.AL

Kryetari i Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu reagoi ndaj deklaratave të ministrit të jashtëm grek, Nikos Kotzias lidhur më kërcënimet e këtij të fundit ndaj Shqipërisë. “Kotzias dhe gjithë të tjerët, që guxojnë të kërcënojnë Shqipërinë dhe shqiptarët, duhet ta kenë parasysh se do të përballen me 10 milion shqiptar.”

Sipas tij, Greqia përfundimisht duhet ti jap fund kërcënimeve ndaj Shqipërisë dhe të respektoj të gjitha konventat ndërkombëtare, si parakusht për paqe të qëndrueshme dhe përmisimin e marrëdhënieve Shqipëri – Greqi. “Kotzias, duhet ta dij se është në interesin e Greqisë, që sa më parë t’i thotë jo politikës shtetëtore shoviniste ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve. Nuk jetojmë në kohën e kriminelit Zerva, por në vitin 2016, kur çështjet e hapura mes shteteve duhet të zgjidhen duke respektuar dhe zbatuar konventat ndërkombëtare. Greqia, si shtet i ashtuquajtur demokratik, anëtare e NATO-së dhe e Bashkimit Europian, duhet të zgjedh se a do të vazhdoj politikën shtetërore gjenocidiste ndaj shqiptarëve apo sinqerisht dëshiron përmisimin e marrëdhënie me Shqipërinë, përndryshe do të përfundon si Jugosllavia e Millosheviqit”, thuhet në reagimin e Veliu-t.
“Greqia duhet që të reflektoj pozitivisht, dhe të merr vendime të guximshme për korigjimin e padrejtësive shekullore ndaj shqiptarëve nën pushtimin grek”, përfundon reagimi i Veliu-t./Shqipëria e Bashkuar.AL

About Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Check Also

Kastriot Berishaj reagon ndaj kërcënimeve të presidentit grek ndaj Shqipërisë

Pas Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias këtë radhë është Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, i …

Për anëtarësim në Lëvizjen për Shqipëri të Bashkuar vizitoni faqen zyrtare të LSHB-së; Formularin për Anëtarësim www.levizjalshb.com/anetaresohu Ndërsa, për kontakt direkt në Republikën e Shqipërisë ‭+355 67 647 0409‬ (Viber & Whatsapp) Kurse, numri kontaktues për Republikën e Kosovës vetëm për thirrje direkte është ‭+38345925245‬